skip to main content
Header
01/13/20 WHS Announcements
Posted On:
Monday, January 13, 2020

HAPPY BIRTHDAY: Samara Max and Mrs. Giba

 

HAPPENING THIS WEEK AT WHS

TODAY:

·       Science Academic team meeting today during lunch/resource in Mr. Kenning's room.

·       Fine Arts Academic team meeting today during first resource in room 100 (Art Room)

Tuesday:

·       Disquisition/Debate meeting in Room 506 after school

·       Dance Marathon Meeting in Room 200 after school

Wednesday:

·       Social Studies Academic team meeting Room 200 after school.

Thursday:

·       English Academic Team meeting in Room 506 right after school.

·       Student Council Meeting in Room 200 right after school.

·       French Club meeting after school in Room 502.

 

 

PLANNING AHEAD:

Fire and Ice dance on 2/01

 


 

SPORTS events this week:

Tuesday:

·       JV and Varsity boys Basketball travels to New Prairie for 5:30 game

·       Varsity swim teams will host Griffith at 5:30 for Senior Night at home.

Wednesday:

·       Varsity wrestling is at home against Griffith, 6pm start

Thursday:

·       Girls Basketball travels to Boone Grove, JV plays at 5:30 varsity at 7pm.

Friday:

·       Wrestling travels to Calumet for a 5pm match.

·       Boys’ basketball is at home against Whiting, JV at 5:30 followed by varsity at 7pm.

Saturday:

·       Wrestling travels to Calumet for a 8am meet.

·       Girls basketball travels to Whiting, JV plays at noon followed by varsity at 1:30.

 

SPORTS RESULTS:

 

GSSC Conference Boys and Girls Swim Meet results: The Boys Team dominated the Greater South Shore Conference Championship winning all 12 events, becoming the first team ever to eclipse 500 points in the team standings!!!  400 Freestyle Relay: Riley Henslee, Hudson Hall, Sonny Vitello and Bobby Emery shattered the Conference record by over 3 seconds.  Other winners include Liam Hostetler, Evan Nowak, Seth Kochvar, and Tyler Schmidt. Finalists making the Top 6 include Brock Schulte, Anthony Salas, Steven Jarvis, Zachery Jarvis, Colin Howell, Tyler Kimberlin, Mikey Ruane, Nick Slutsky, Nolan Henslee, Jakub Castelleja, and Jaydon Trinidad. Next up is Senior Night vs Griffith at home on Tuesday, January 14th at 5:30pm

 

The Girls team placed 2nd out of 5 teams. First Place Finishers:  Bailey Fairbairn, Katelin Gaylord, Emma Hellwege, Hailey Orosz. Second Place Finishers:   Bailey Fairbairn, Emma Hellwege, Paige Schulte, Emily Gaylord, Hailey Orosz, Katelin Gaylord and Third Place Finishers:  Emma Hellwege

View all Latest News
Address